Royal Vet

Jak przygotować zwierze do badania?

Badanie USG dostarcza nam wiele ważnych informacji na temat stanu narządów wewnętrznych. Dokładność i wiarygodność badania uzależnione jest od prawidłowego przygotowania pacjenta do planowanego badania.
W nagłych przypadkach badanie USG można oczywiście przeprowadzić na pacjencie nie przygotowanym.

Badanie USG – przygotowanie pacjenta (psa, kota) Jak przygotować zwierze do badania? - Royal Vet - weterynarz Zamość

Głodówka

Psy nie powinny jeść ok 12 godzin, a koty 8-12 godzin przed badaniem.
Jelita wypełnione treścią oraz gazem uniemożliwiają dokładne zbadanie jamy brzusznej – zalegające w jelitach masy mogą przysłonić istotne diagnostycznie zmiany.
Aby opróżnić przewód pokarmowy z gazu zalecamy podanie zwierzakowi espumisanu (syrop dla dzieci lub kapsułki). Kotom podajemy 1 kapsułkę na 2 godziny przed badaniem, psom 1-2 kapsułek w zależności od wielkości psiaka. O dokładnym dawkowaniu poinformujemy Państwa w Przchodni, lub pod numerem telefonu 84 627 04 81

Oddawanie moczu

W celu prawidłowego obrazowania pęcherza moczowego czy też prostaty u psów pacjent musi powstrzymywać się od oddawania moczu przez minimum 3 godziny przed badaniem.
Kotom na ten czas zabieramy kuwetę oraz nie wypuszczamy ich na dwór, mał pieski przynosimy do Przychodni na rękach, a duże psiaki przprowadzamy tak, aby nie zdążyły oddać moczu po drodze.

Usunięcie sierści

Przed samym badaniem należy usunąć z brzucha sierść za pomocą maszynki elektrycznej. Przeprowadzenie badania bez wygolenia jest niemożliwe, gdyż włosy stanowią barierę dla ultradźwięków.

Podsumowanie

Od przygotowania odstępujemy w sytuacjach nagłych np. przy podejrzeniu ropomacicza czy po urazach.
O szczegółach przygotowania Państwa pupila do badania USG poinformują Państwa lekarze pracujący w Przychodni Weterynaryjnej Royal Vet w Zamościu.