Royal Vet

Ginekologia i położnictwo - Royal Vet - weterynarz Zamość

Ginekologia i położnictwo

Serdecznie zapraszamy do współpracy hodowców psów oraz kotów! Przychodnia Weterynaryjna Royal Vet w Zamościu ma pod swoją opieka kilka renomowanych hodowli psów rasowych.
Nasza współpraca obejmuje kompleksową opiekę nad hodowlami, od odrobaczania, szczepienia, po wyznaczanie optymalnego terminu krycia, prowadzenie ciąży i pomoc porodową.

Określanie terminu owulacji (w celu krycia lub inseminacji)

Pierwszym badaniem jakie wykonujemy w celu określenia optymalnego terminu krycia jest badanie wymazu z dróg rodnych. Pobrany wymaz za pomocą sterylnej wymazówki przenoszony jest na szkiełko podstawowe, barwiony i oglądany pod mikroskopem. Wygląd pobranych komórek oraz ich stosunek względem siebie pozwala nam na określenie momentu cyklu płciowego.

Jeśli suczka przygotowywana jest do krycia lub inseminacji to pobieramy też krew w celu określenia stężenia progesteronu. Stężenie progesteronu we krwi wzrasta w okresie okołoowulacyjnym co wykorzystujemy do przewidzenia terminu owulacji.

W zależności od wybranej metody (krycie naturalne/ inseminacja nasieniem świeżym lub mrożonym), optymalny termin na zapłodnienie występuje od 2 do 4 dni po owulacji.

Diagnostyka ciąży – badanie USG

Badanie USG jest cenną metodą przy rozpoznawaniu ciąży, pozwala również na ocenę żywotności płodów.
Uderzenia serc zarodków jesteśmy w stanie wykryć już w 23-25 dniu ciąży, a ruchy płodów już od 34 dnia.

UWAGA! Badanie USG nie służy określaniu liczebności miotu! Dokładne policzenie pęcherzów płodowych często nie jest możliwe, ryzyko błędu wzrasta gdy jest ich więcej niż 4. Należy też pamiętać, że wskutek resorpcji liczba płodów może się zmniejszyć (od wczesnego rozpoznania do terminu porodu).

Badanie RTG w celu określenia ilości płodów

Badanie wykonywane jest w trzecim trymestrze ciąży. W celu określenia ilości płodów wykonuje się 2 zdjęcia w projekcjach: bocznej i grzbietowo brzusznej.

Prowadzenie ciąży

Przeciętna długość ciąży u suki wynosi 63 dni, a u kotki 63-65 dni.
Przez cały okres ciąży przyszła mama powinna dostawać dobrej jakości karmę.
Odrobaczanie i szczepienie przeciwko chorobom zakaźnym powinno zostać wykonane jeszcze przed kryciem. W czasie ciąży nie wykonujemy żadnych szczepień a odrobaczanie dopiero w ostatnim trymestrze ciąży.

Pomoc przy porodzie

Poród to wyczekiwany przez właściciela ale tez nie łatwy w życiu zwierzęcia moment. Większość suczek/kotek świetnie sobie radzi z nim sama, niekiedy jednak występują pewne komplikacje które mogą doprowadzić do ciężkiego porodu. W takich chwilach bardzo ważna jest fachowa pomoc udzielona przez lekarza weterynarii. W Przychodni Weterynaryjnej Royal Vet w Zamościu pomagamy rozwiązywać ciężkie porody a w razie potrzeby jesteśmy gotowi na wykonanie cesarskiego cięcia.

Niektóre z objawów ciężkiego porodu:

Rozwiązywanie ciężkich porodów metodą cesarskiego cięcia

Możliwe do wykonania jest cesarskie cięcie zachowawcze – najczęściej stosowane u suczek/ kotek hodowlanych oraz cesarskie cięcie z owariohisterektomią.
Cesarskie cięcie zachowawcze polega na operacyjnym wydobyciu płodów z macicy bez jej usuwania. Po takim zabiegu zdolność do rozrodu zostaje zachowana.
Cesarskie cięcie z usunięciem macicy jest polecane u suczek/kotek które nie są przeznaczone do dalszego rozrodu.

Antykoncepcja hormonalna i chirurgiczna

Aby zapobiec niechcianym ciążom mamy do wyboru metody antykoncepcji hormonalnej (odwracalnej) oraz chirurgicznej (nieodwracalnej). Antykoncepcja hormonalna jest całkowicie odwracalna i polega na hormonalnym blokowaniu cyklu płciowego. Okres pomiędzy kolejnymi zastrzykami w zależności od użytego preparatu waha się od 3 do 6 miesięcy. Należy jednak pamiętać, że bezpiecznie podawać hormony możemy jedynie przez 2 lata. Dłuższe ich podawanie znacznie zwiększa wystąpienie guzów gruczołu mlekowego, które są guzami hormonozależnymi.
Antykoncepcja chirurgiczna popularnie zwana sterylizacją polega na operacyjnym usunięciu macicy wraz z jajnikami. Przeprowadzona w młodym wieku sterylizacja znacznie zmniejsza ryzyko wystąpienia guzów gruczołu mlekowego, chroni też przed chorobami macicy (ropomacicze, nowotwory).

Diagnostyka i leczenie schorzeń układu moczowo-płciowego

W Przychodni weterynaryjnej Royal Vet posiadamy dobrze wyposażone laboratorium i wysokiej klasy sprzęt diagnostyczny.
Bardzo ważne przy chorobach układu moczo-płciowego badanie USG wykonujemy na wysokiej klasy nowoczesnym aparacie Mindray DC60

Telefon alarmowy, czynny całą dobę - Royal Vet - weterynarz Zamość

Nagły wypadek?
Twój zwierzak potrzebuje pomocy?

Telefon alarmowy

czynny całą dobę

+48 84 627 04 81

zadzwoń teraz