Royal Vet

Babeszjoza – groźna choroba odkleszczowa

Babeszjoza – groźna choroba odkleszczowa jest chorobą wywoływaną przez pierwotniaki Babesia canis, przenoszona jest przez zainfekowane kleszcze, które występują niemal w całej Polsce.

Babeszjoza – groźna choroba odkleszczowa Babeszjoza – groźna choroba odkleszczowa - Royal Vet - weterynarz Zamość

Pierwsze objawy babeszjozy

UWAGA! Nie wszystkie objawy muszą występować jednocześnie, bardzo często zdarza się, że jedynym objawem widocznym dla właściciela jest zmiana zachowania psa, lub brak apetytu.

Aby doszło do zarażenia pies musi „złapać” kleszcza który jest nosicielem pierwotniaka (nie każdy kleszcz jest nosicielem Babesia canis). Zarażone kleszcze występują nie tylko w parkach, lasach i na łąkach, ale też na osiedlowych trawnikach! Możliwe jest też zarażenie poprzez transfuzje krwi oraz kontakt otwartych ran z zarażoną krwią. Sporozoity pierwotniaka wnikają do organizmu wraz ze śliną kleszcza i atakują krwinki czerwone – erytrocyty prowadząc do ich rozpadu. Najnowsze badania wykazują, że aby doszło do inwazji kleszcz musi bytować na psie około 48 godzin.

Jest wiele możliwości profilaktyki przeciw kleszczowej, która uniemożliwia zarażenie babeszjozą. W Przychodni Weterynaryjnej Royal Vet w Zamościu posiadamy szereg preparatów zabezpieczających przed inwazją kleszczy (a zarazem pcheł). Najbardziej popularną wśród właścicieli metodą jest wylewanie na skórę karku preparatów typu spot-on. Trzeba jednak pamiętać, że chronią one przed kleszczami jedynie przez miesiąc i trzeba je regularnie powtarzać, ważne też jest aby nie kąpać pupila 3 dni przed oraz 3 dni po wylaniu preparatu. Kolejną możliwością są obroże przeciwkleszczowe działające dłużej – nawet do 8 miesięcy, przestrzegamy jednak przed niedrogimi obrożami dostępnymi w sklepach zoologicznych a nawet w marketach – niestety niska cena nie idzie w parze ze skutecznością i te obroże po prostu nie działają… Najnowszą metodą walki z pasożytami na gapę są tabletki do podawania doustnego. Jest to nowość która jest już dostępna w Przychodni Weterynaryjnej Royal Vet.

Telefon alarmowy, czynny całą dobę - Royal Vet - weterynarz Zamość

Nagły wypadek?
Twój zwierzak potrzebuje pomocy?

Telefon alarmowy

czynny całą dobę

+48 84 627 04 81

zadzwoń teraz