Royal Vet - Przychodnia Weterynaryjna Zamość - weterynarz zamośćRoyal Vet - weterynarz zamość - dyżur całodobowy

Marzec – Ogólnopolska akcja sterylizacji!

Jak co roku (już po raz czwarty) bierzemy udział w Ogólnopolskiej Akcji Sterylizacji.
Akcja ta ma na celu popularyzację tej humanitarnej metody ograniczenia nadpopulacji a co za tym idzie bezdomności zwierząt domowych – w szczególności psów i kotów.

Podczas akcji wykonujemy zabiegi sterylizacji i kastracji w promocyjnych cenach. Ilość zabiegów w akcji jest ograniczona – decyduje kolejność zgłoszeń.
Zapisy przyjmujemy telefonicznie: /84/ 627 04 81 lub w Przychodni Royal Vet ul. Św.Piątka 26.

Kilka słów o samym zabiegu

Kastracja i sterylizacja to zabiegi chirurgiczne w skutek, których zwierzęta stają się trwale bezpłodne. Wysterylizowana samica już nigdy nie zajdzie w ciąże i nie będzie miała cieczki czy też rujki w przypadku kotek, a wykastrowany samiec nie będzie odczuwał popędu płciowego oraz nie będzie zdolny do produkcji plemników.

Zabieg polega na usunięciu jajników, jajowodów i macicy u suki / kotki lub jąder u psa / kocura, przeprowadzany jest w znieczuleniu ogólnym – zwierzę jest całkowicie nieświadome i nie odczuwa bólu. Po zabiegu podawane są leki przeciwbólowe, – więc zwierzę nie cierpi. Zabiegi te są bezpieczne i przeprowadzane przez lekarzy Przychodni Weterynaryjnej Royal Vet rutynowo, dlatego ryzyko operacyjne jest minimalne. Powrót do normalnego funkcjonowania pupila następuje po max 10 dniach.

Poniżej przedstawiamy problemy, których Państwo unikną sterylizując swoje zwierzęta.

Niewykastrowany kocur, lub pies:

  • ciągle poszukuje samicy, a przez to naraża się na wypadki komunikacyjne lub konfrontacje z innymi samcami
  • znaczy teren wydzieliną o intensywnym, nieprzyjemnym dla nas zapachu (szczególnie kocur)
  • jest nadpobudliwy, napastliwie zachowuje się w stosunku do swoich opiekunów
  • wykastrowany pies będzie bardziej przywiązany do Ciebie i Twojej rodziny, będzie też lepszym stróżem Twojego domu

Niewysterylizowana suka:

  • wymaga czujnego nadzoru przez okres cieczki, czyli około 3 tygodni 2 razy w roku, w tym czasie zostawia krwawe ślady w całym mieszkaniu,
  • przyciąga swoim zapachem samce, które przybywają nawet z odległych miejsc i okupują dom, stanowią zagrożenie dla domowników, a także utrudniają swobodne wychodzenie na spacery,
  • bywa, że przechodzi ciąże urojone, wymagające interwencji farmakologicznej,

Niewysterylizowana kotka:

  • w okresie rui zachowuje się natarczywie, może nic nie jeść i chudnąć, a także załatwiać się poza kuwetą, aby zwabić potencjalnego partnera,
  • ruja kotki trwa permanentnie przez 8 miesięcy w ciągu roku – od marca do października,

Wykonanie zabiegu u suczki i kotki zapobiega ropnemu zapaleniu macicy, nowotworom narządów rodnych, nowotworom gruczołów mlekowych, ciążom urojonym.
Wykonywanie zabiegu u psa lub kocura zapobiega nowotworom, schorzeniom prostaty, nadmiernej agresji i tendencji do włóczęgostwa.
Niezależnie od płci i gatunku zwierzęcia zabieg eliminuje możliwość zakażenia się chorobami przenoszonymi drogą płciową od partnera, czy też w czasie walk z rywalami.

Jeśli dotarła do Ciebie obiegowa opinia, że suczka lub kotka musi choć raz urodzić dla zdrowia to pamiętaj, że nie ma na to żadnego medycznego uzasadnienia.